شست و شوی فرش

carpet-washing.jpg

فرش کالای بادوامی است که جهت حفظ و نگهداری مناسب حتماً باید مورد شست و شو قرار گیرد چراکه ماندگاری آلودگی ، گرد و غبار و ... از عمر و دوام قالی می کاهد . از طرف دیگر فرش کف پوش منازل بوده و سطح وسیعی را پوشش می دهد پس کثیف شدن ، ریختن مواد مختلف روی آن ، ایجاد لکه و ... از موارد اجتناب ناپذیر خواهد بود .

ادعای درستی است اگر بگوییم شست و شوی فرش دغدغه مهم خانم های خانه دار است خصوصاً در ایامی چون عید نوروز که خانه تکانی از آداب و رسوم ایرانیان به شمار می رود . قالی شویی ها در نقاط مختلف کشور از میزان استرس خانه تکانی شب عید کاسته اند و بهترین روش شست و شو اعتماد به قالی شویی های معتبر است خصوصاً در مورد فرش های نفیس ، ابریشم و یا فرش هایی که بسیار کثیف هستند .

شست و شوی انواع فرشهای ماشینی در قالی شویی ها طی چند مرحله انجام می گیرد ابتدا توسط دستگاه های مخصوص خاک گیری شده و بعد به میزان زیادی آبدهی می شوند تا کاملاً خیس و تر شوند در نهایت با ورود به دستگاه اتوماتیک و کاملاً نظارت شده شست و شو و آبکشی می شوند . با این حال ممکن است به دلایل مختلف افراد ترجیح دهند بجای سپردن کف پوش منازل به قالی شویی ها عملیات شست و شوی فرش را خود بر عهده بگیرند پس لازم است نکاتی در این رابطه بدانیم . در این مقاله سعی داریم در مورد فرش ماشینی ونحوه ی شستشوی آن با مواد شوینده مختلف توضیح دهیم .

+ بیشتر بخوانید : پاک کردن لکه روی فرش ماشینی

 

1- فرش ماشینی و شستشوی آن با شامپو فرش

رایج ترین روش بکار بردن شامپو فرش است . ابتدا سطح فرش را با جارو برقی یا هر وسیله مکنده دیگری تمیز کرده تا عاری از هر نوع گرد و غبار شود چراکه باقی مانده و ترکیب آلودگی ها با شامپو و آب موجب کثیفی بیشتر می شود . نکته مهم استفاده از برس یا مسواک نرم است ، زبری برس باعث از بین رفتن الیافت خاب می شود . مورد دیگر استفاده از آب گرم و ولرم است ، آب داغ موجب آسیب شده و آب سرد قدرت پاک کنندگی ندارد .

شامپو فرشها انواع مختلف دارند هرچه خاصیت اسیدی و جوهر نمک بیشتری داشته باشند قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته و البته میزان آسیبی که به فرش می زنند هم بیشتر خواهد شد . انتخاب شامپو بستگی به درجه کثیفی و جنس خاب فرش دارد . شامپو را با آب ولرم مخلوط کرده و آن قدر هم می زنیم تا کف کند ، کف حاصله را روی فرش ریخته و با برس نرم روی آن می کشیم و پس از تمیز شدن با دستمال ، حوله و یا پارچه تمیز کف را جمع و آب را از سطح فرش جمع می کنیم .

 

2- شست و شوی فرش به روش سنتی

برای شست و شو به روش سنتی نیاز به سطحی سخت و شیب دار مانند موزاییک ، سیمان و ... است . پهن کردن فرش روی آسفالت موجب آسیب گره ها می شود . باید هنگام شست و شو و آبکشی جریان آب ولرم به صورت دوش باشد چراکه آب داغ به هر دو نوع ماشینی و دستبافت آسیب میزند . ماشینی به علت داشتن پلاستیک و نایلون در بافت خود و دستبافت به علت تغییر رنگ و البته رنگ دهی . در جریان این نوع شست و شو لازم است فرش ابتدا از آلودگی و غبار زدوده شود و با استفاده از آب زیاد کاملاً خیس گردد سپس مواد شوینده را با آب رقیق کرده و بر روی سطح فرش با برس نرم حرکت می دهیم تا لکه و آلودگی ها کاملاً از بین برود .

در مرحله بعد آبکشی خواهیم نمود باید دقت شود تا تمام مواد شوینده از بافت فرش خارج شود و نهایت تا حد امکان آب را از تار و پود خارج کرده و با قرار دادن آن در معرض هوای آزاد و وزش باد نسبت به خشک کردن اقدام می نماییم . هرگز فرشی که کاملاً خشک نشده را در خانه پهن نکنید زیرا زیر فرش نمناک و محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ و کپک ها خواهد شد که به مرور زمان علاوه بر بو گرفتن موجب پوسیدگی می شود .

 

3- شست و شوی فرشهای زمینه روشن

فرش های روشن در بین عموم از نظر هارمونی با دکوراسیون محبوبیت بیشتری دارند اما به علت سختی شست و شو ، جذب و آشکار بودن آلودگی و لکه در خرید مورد تردید قرار می گیرند . دغدغه اصلی کسانی که در کف خانه هایشان فرشهای زمینه روشن و کرم پهن می کنند تمیز و درخشندگی آن ها ست . در این قسمت راهکاری را ارائه می دهیم تا با استفاده از آن بدون فرستادن فرش به قالی شویی و تنها با استفاده از شامپو و آمونیاک مانند روز اول زیبا و براق شود .
قبل از اقدام لازم است لکه های احتمالی موجود در سطح فرش تمیز شود و برای این کار لازم است متناسب با نوع لکه از موارد مختلفی جهت برطرف کردن آن استفاده شود . در روش شست و شوی فرش با محلول ابتدا محلولی شامل دو فنجان آب گرم و یک قاشق سرکه سفید به همراه دو قاشق شامپو فرش آماده کرده و درون بطری اسپری می ریزیم . محلول را در هر نقطه که لازم می دانیم اسپری کرده و با اسفنج ، برس نرم ، حوله و یا دستمالی تمیز روی فرش کشیده تا تمیز و براق شود

این کار را چند بار تکرار می کنیم و در نهایت آب سطح فرش را با دستمال خشک کاملاً می کشیم

تا از نفوذ در تار و پود و ایجاد پوسیدگی جلوگیری شود . اگر باز هم فرش به تمیزی دلخواه شما نرسیده باشد می توانید از اسپری کردن محلول سفید کننده کلری یا پرقدرت پراکسید هیدروژن 3 درصد به همراه آب گرم استفاده نمایید . دقت نمایید که ترکیب سفید کننده کلری با آمونیاک سمی و انفجار زا است ، پس از ترکیب دو مایع آمونیاک و سفید کننده کلری شدیداً خودداری نمایید . قسمتی از فرش را که با محلول پراکسید هیدروژنه یا سفید کننده کلری آغشته کرده اید سریع باید آبکشی و خشک شود چراکه ماندگاری آن موجب تغییر رنگ الیاف و پوسیدگی خواهد شد . برای آبکشی تشتی در زیر محل مورد نظر قرار داده و به آهستگی آب گرم را روی فرش ریخته و به سمت تشت هدایت می کنیم .

در حین آبکشی بهتر از قسمت آلوده را با برس یا مسواک ماساژ داده تا هم آلودگی و هم آب به خوبی خارج شود . پس از اطمینان از خروج کاملاً مواد شوینده از بافت ها نوبت به آبگیری و خشک کردن می رسد ، می توان با استفاده از دستمال یا حوله آب اضافه را کاملاً جمع کرده و با گذاشتن پنکه در مقابل محل شست و شو عملیات خشک کردن را پایان داد .

 

4- از بین بردن چروک فرش شسته شده

بار ها برایمان اتفاق افتاده است که پس از دریافت فرش از قالی شویی و پهن کردن در کف منزل با چین و چروک حاصل از تا زدن فرش در هنگام حمل و نقل و یا چین و چروک باقیمانده در هنگام خشک شدن مواجه می شویم ، به مرور زمان این موارد از بین می روند اما با استفاده از راهکارهای زیر می توان نسبت به رفع سریع آن ها اقدام کرد .
تأثیرگذارترین روش قدرت فوق العاده بخار شو است . بخار شو را آماده و پس از اطمینان از بسته بودن مخزن با استفاده از سری مناسب روی قسمت های چروک خورده چند بار بخار شو کشیده و مانند قبل فرش صاف خواهد شد .
استفاده از اجسام سنگین و اسپری کردن آب هم مانند بخار شو عمل می کند اما در طی مدت زمان طولانی تر ، مقداری آب روی فرش اسپری می کنیم ( بهتر است از آب مقطر استفاده شود تا مواد و املاح موجود در آب به داخل فرش نفوذ نکند ) در حدی که قدری نم ایجاد شود و از خیس کردن خودداری می کنیم ، سپس جسمی سنگین روی آن قرار داده و پس از چند ساعت برمی داریم ، خواهیم دید که اثری از چین و چروک باقی نمی ماند .

برچسب :
'شستشوی فرش ماشینی' , 'شستشوی فرش' , 'آموزش شستشوی فرش'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش 1000 شانه تراکم 3000
کانال تلگرام فرش کاشان ‌
تفاوت فرش ماشینی اکریلیک با فرش پلی استر
فرش کلاسیک چیست ؟
راهنمای خرید اینترنتی فرش ماشینی کاشان
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
 سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین سایت فروش ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامیه محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل و فرش ماشینی کاشان با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد .  شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد  خرید مستقیم فرش از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ،  فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش های طرح 700 شانه و فرش های 700 شانه تراکم 2550 و فرش های 1000 شانه تراکم 3000 و فرش های 1200 شانه تراکم 3600و فرش های 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد . بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامیه محصولات ، فرش های سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش های صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان