شست و شوی فرش

carpet-washing.jpg

فرش کالای بادوامی است که جهت حفظ و نگهداری مناسب حتماً باید مورد شست و شو قرار گیرد چراکه ماندگاری آلودگی ، گرد و غبار و ... از عمر و دوام قالی می کاهد . از طرف دیگر فرش کف پوش منازل بوده و سطح وسیعی را پوشش می دهد پس کثیف شدن ، ریختن مواد مختلف روی آن ، ایجاد لکه و ... از موارد اجتناب ناپذیر خواهد بود .

ادعای درستی است اگر بگوییم شست و شوی فرش دغدغه مهم خانم های خانه دار است خصوصاً در ایامی چون عید نوروز که خانه تکانی از آداب و رسوم ایرانیان به شمار می رود . قالی شویی ها در نقاط مختلف کشور از میزان استرس خانه تکانی شب عید کاسته اند و بهترین روش شست و شو اعتماد به قالی شویی های معتبر است خصوصاً در مورد فرش های نفیس ، ابریشم و یا فرش هایی که بسیار کثیف هستند .

شست و شوی انواع فرشهای ماشینی در قالی شویی ها طی چند مرحله انجام می گیرد ابتدا توسط دستگاه های مخصوص خاک گیری شده و بعد به میزان زیادی آبدهی می شوند تا کاملاً خیس و تر شوند در نهایت با ورود به دستگاه اتوماتیک و کاملاً نظارت شده شست و شو و آبکشی می شوند . با این حال ممکن است به دلایل مختلف افراد ترجیح دهند بجای سپردن کف پوش منازل به قالی شویی ها عملیات شست و شوی فرش را خود بر عهده بگیرند پس لازم است نکاتی در این رابطه بدانیم . در این مقاله سعی داریم در مورد فرش ماشینی ونحوه ی شستشوی آن با مواد شوینده مختلف توضیح دهیم .

+ بیشتر بخوانید : پاک کردن لکه روی فرش ماشینی

 

1- فرش ماشینی و شستشوی آن با شامپو فرش

رایج ترین روش بکار بردن شامپو فرش است . ابتدا سطح فرش را با جارو برقی یا هر وسیله مکنده دیگری تمیز کرده تا عاری از هر نوع گرد و غبار شود چراکه باقی مانده و ترکیب آلودگی ها با شامپو و آب موجب کثیفی بیشتر می شود . نکته مهم استفاده از برس یا مسواک نرم است ، زبری برس باعث از بین رفتن الیافت خاب می شود . مورد دیگر استفاده از آب گرم و ولرم است ، آب داغ موجب آسیب شده و آب سرد قدرت پاک کنندگی ندارد .

شامپو فرشها انواع مختلف دارند هرچه خاصیت اسیدی و جوهر نمک بیشتری داشته باشند قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته و البته میزان آسیبی که به فرش می زنند هم بیشتر خواهد شد . انتخاب شامپو بستگی به درجه کثیفی و جنس خاب فرش دارد . شامپو را با آب ولرم مخلوط کرده و آن قدر هم می زنیم تا کف کند ، کف حاصله را روی فرش ریخته و با برس نرم روی آن می کشیم و پس از تمیز شدن با دستمال ، حوله و یا پارچه تمیز کف را جمع و آب را از سطح فرش جمع می کنیم .

 

2- شست و شوی فرش به روش سنتی

برای شست و شو به روش سنتی نیاز به سطحی سخت و شیب دار مانند موزاییک ، سیمان و ... است . پهن کردن فرش روی آسفالت موجب آسیب گره ها می شود . باید هنگام شست و شو و آبکشی جریان آب ولرم به صورت دوش باشد چراکه آب داغ به هر دو نوع ماشینی و دستبافت آسیب میزند . ماشینی به علت داشتن پلاستیک و نایلون در بافت خود و دستبافت به علت تغییر رنگ و البته رنگ دهی . در جریان این نوع شست و شو لازم است فرش ابتدا از آلودگی و غبار زدوده شود و با استفاده از آب زیاد کاملاً خیس گردد سپس مواد شوینده را با آب رقیق کرده و بر روی سطح فرش با برس نرم حرکت می دهیم تا لکه و آلودگی ها کاملاً از بین برود .

در مرحله بعد آبکشی خواهیم نمود باید دقت شود تا تمام مواد شوینده از بافت فرش خارج شود و نهایت تا حد امکان آب را از تار و پود خارج کرده و با قرار دادن آن در معرض هوای آزاد و وزش باد نسبت به خشک کردن اقدام می نماییم . هرگز فرشی که کاملاً خشک نشده را در خانه پهن نکنید زیرا زیر فرش نمناک و محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ و کپک ها خواهد شد که به مرور زمان علاوه بر بو گرفتن موجب پوسیدگی می شود .

 

3- شست و شوی فرشهای زمینه روشن

فرش های روشن در بین عموم از نظر هارمونی با دکوراسیون محبوبیت بیشتری دارند اما به علت سختی شست و شو ، جذب و آشکار بودن آلودگی و لکه در خرید مورد تردید قرار می گیرند . دغدغه اصلی کسانی که در کف خانه هایشان فرشهای زمینه روشن و کرم پهن می کنند تمیز و درخشندگی آن ها ست . در این قسمت راهکاری را ارائه می دهیم تا با استفاده از آن بدون فرستادن فرش به قالی شویی و تنها با استفاده از شامپو و آمونیاک مانند روز اول زیبا و براق شود .
قبل از اقدام لازم است لکه های احتمالی موجود در سطح فرش تمیز شود و برای این کار لازم است متناسب با نوع لکه از موارد مختلفی جهت برطرف کردن آن استفاده شود . در روش شست و شوی فرش با محلول ابتدا محلولی شامل دو فنجان آب گرم و یک قاشق سرکه سفید به همراه دو قاشق شامپو فرش آماده کرده و درون بطری اسپری می ریزیم . محلول را در هر نقطه که لازم می دانیم اسپری کرده و با اسفنج ، برس نرم ، حوله و یا دستمالی تمیز روی فرش کشیده تا تمیز و براق شود

این کار را چند بار تکرار می کنیم و در نهایت آب سطح فرش را با دستمال خشک کاملاً می کشیم

تا از نفوذ در تار و پود و ایجاد پوسیدگی جلوگیری شود . اگر باز هم فرش به تمیزی دلخواه شما نرسیده باشد می توانید از اسپری کردن محلول سفید کننده کلری یا پرقدرت پراکسید هیدروژن 3 درصد به همراه آب گرم استفاده نمایید . دقت نمایید که ترکیب سفید کننده کلری با آمونیاک سمی و انفجار زا است ، پس از ترکیب دو مایع آمونیاک و سفید کننده کلری شدیداً خودداری نمایید . قسمتی از فرش را که با محلول پراکسید هیدروژنه یا سفید کننده کلری آغشته کرده اید سریع باید آبکشی و خشک شود چراکه ماندگاری آن موجب تغییر رنگ الیاف و پوسیدگی خواهد شد . برای آبکشی تشتی در زیر محل مورد نظر قرار داده و به آهستگی آب گرم را روی فرش ریخته و به سمت تشت هدایت می کنیم .

در حین آبکشی بهتر از قسمت آلوده را با برس یا مسواک ماساژ داده تا هم آلودگی و هم آب به خوبی خارج شود . پس از اطمینان از خروج کاملاً مواد شوینده از بافت ها نوبت به آبگیری و خشک کردن می رسد ، می توان با استفاده از دستمال یا حوله آب اضافه را کاملاً جمع کرده و با گذاشتن پنکه در مقابل محل شست و شو عملیات خشک کردن را پایان داد .

 

4- از بین بردن چروک فرش شسته شده

بار ها برایمان اتفاق افتاده است که پس از دریافت فرش از قالی شویی و پهن کردن در کف منزل با چین و چروک حاصل از تا زدن فرش در هنگام حمل و نقل و یا چین و چروک باقیمانده در هنگام خشک شدن مواجه می شویم ، به مرور زمان این موارد از بین می روند اما با استفاده از راهکارهای زیر می توان نسبت به رفع سریع آن ها اقدام کرد .
تأثیرگذارترین روش قدرت فوق العاده بخار شو است . بخار شو را آماده و پس از اطمینان از بسته بودن مخزن با استفاده از سری مناسب روی قسمت های چروک خورده چند بار بخار شو کشیده و مانند قبل فرش صاف خواهد شد .
استفاده از اجسام سنگین و اسپری کردن آب هم مانند بخار شو عمل می کند اما در طی مدت زمان طولانی تر ، مقداری آب روی فرش اسپری می کنیم ( بهتر است از آب مقطر استفاده شود تا مواد و املاح موجود در آب به داخل فرش نفوذ نکند ) در حدی که قدری نم ایجاد شود و از خیس کردن خودداری می کنیم ، سپس جسمی سنگین روی آن قرار داده و پس از چند ساعت برمی داریم ، خواهیم دید که اثری از چین و چروک باقی نمی ماند .

برچسب :
'شستشوی فرش ماشینی' , 'شستشوی فرش' , 'آموزش شستشوی فرش' ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
نقشه کشی طرح فرش
فروش مستقیم فرش از کارخانه با ارسال رایگان
فرش 1000 شانه تراکم 3000
فروش اینترنتی فرش ماشینی
شست و شوی فرش
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان