طراحی فرش ماشینی چگونه انجام میشود؟

design-carpet.jpg

 

طراحی فرش ماشینی

طراحی فرش ماشینی نمایانگر فرهنگ و هنر اصیل ایران بوده است. این هنر و صنعت با تمام زیبایی و ظرافت طرح، بافت و رنگ به قدری در عرصه جهانی معتبر است، که هم به عنوان سمبل هنر ایران شناخته می شود و هم این که نخستین کالای صادراتی غیر نفتی کشور به حساب می آید. جهت حفظ این موقعیت و ارتقاء آن بایستی کلیه دست ‌اندرکاران تولید فرش به نکات مهم و کلیدی تولید فرش توجه نمایند.
همان طور که می دانید اساسی ترین عوامل در تولید فرش عبارت اند از طراح، بافنده، نقشه کش و پرداختکار که همگی بایستی برای یک هدف مشخص و با برنامه و مدیریت قوی، کار تولید فرش را انجام دهند. از جمله مهم ترین و اساسی ترین مراحل تولید فرش که دارای جنبه زیربنایی است مرحله نقشه کشی می باشد به این دلیل که بیشتر بافنده‌ ها، هنر و استعدادشان را با کمک نقشه‌ های اصیل، خاص و بدون عیب به نمایش می ‌گذارند.
در صورتی که نقاش اصول نقشه کشی را به طور کامل و صحیح بر روی طرح اولیه پیاده سازی کند، چنان چه طرح نقشه نیز مشکلات و ایراداتی داشته باشد با هنرنمایی نقاش، آن ایراد‌ها به چشم نخواهد آمد. یک نقاش بایستی تسلط و مهارت کافی در کارش داشته باشد و بر روی طرح های اصیل کار کند.
وی بایستی به طرح فرش منطقه بافت، سنت‌ های رایجی که در آن منطقه وجود دارد و همچنین بسیاری از عوامل مهم دیگر آشنایی و شناخت کافی و لازمه را داشته باشد. باید بگوییم که دقت و مهارت کافی در زمینه طراحی و نقشه کشی فرش ماشینی از نکات اصلی تولید یک فرش با کیفیت و اصیل به حساب می آید.
 

اهمیت رنگ آمیزی در فرش

از جمله اساسی ترین و مهم ترین رشته ‌های رایج که در کار تولید فرش وجود دارد، رنگ‌آمیزی و نقطه چینی فرش می باشد. یک نقاش فرش که در زمینه رنگ زنی و کار پخش رنگ مشغول به کار است نه تنها می بایست با ریزه کاری‌ های موجود در این رشته آشنایی داشته باشد بلکه باید در خصوص شناخت رنگ‌ ها و هماهنگی رنگ ‌ها (هارمونی رنگ) و کنتراست رنگ (تضاد) و همچنین ویژگی‌ های موجود در رابطه بین رنگ‌ ها همچون رنگ‌ های مکمل، رنگ‌های سرد و گرم و ... اطلاعات کافی داشته باشد.
 نقاش فرش ، طرح تهیه شده توسط طراح را بر روی کاغذهای شطرنجی که رج‌ شمارهایی مطابق با رج ‌شمار‌های طرح اصلی داراست، پیاده سازی می ‌کند. او با کمک رنگ ‌های مخصوص و با بکارگیری تجربه و سلیقه هنری و همچنین کارایی خود به رنگ زدن گل‌ ها و نقشه‌ ها می پردازد و در آخر کار نقطه چینی را انجام می ‌دهد.
چنان چه در انتخاب و پخش رنگ‌ ها بی‌ دقتی و سهل انگاری صورت پذیرد و یا نقاش در این زمینه تجربه لازمه را نداشته باشد، رنگ‌ های استفاده شده در فرش از هماهنگی برخوردار نخواهد بود. دیگر این که اگر کار نقطه چینی با اصول لازم انجام نشود تمامی مسائل فوق دست به دست هم می دهند و در نتیجه این که فرش بافته شده ، فرش مطلوبی نخواهد بود و بیننده فرش با کمی دید تخصصی به عیوب کار پی می ‌برد.
 همچنین توصیه می شود نقاش با بافت فرش نیز آشنایی داشته باشد چرا که در آن صورت حین پخش رنگ، به آسودگی رنگ ‌ها را در کنار هم قرار داده و این گونه بیشتر به فرشی که بافته خواهد شد، فکر خواهد کرد. مسلما رنگ ‌آمیزی نقشه فرش در اقتصاد و پیشبرد تولید فرش ماشینی نقش بسزایی دارد و از دو جنبه دارای اهمیت می باشد که عبارت اند از بعد هنری و بعد صنعتی و بازرگانی.

آنچه که در اینجا اهمیت دارد بعد هنری فرش می باشد که آن هم به طور عمده به نقشه و رنگ ‌آمیزی مرتبط می‌شود. نقشه فرش شامل یک مجموعه از طرح، رنگ و نقطه گذاری است که با کمک آن، فرش با دقت بافته می‌شود. در تولید یک فرش ماشینی تمامی ویژگی‌ های بافت محاسبات دارد و میزان مواد اولیه طبق نقشه فرش محاسبه می‌شود.
 لازم به ذکر است موضوع رنگ ‌آمیزی و نقطه نیز از ارکان نقشه کشی فرش می باشد. استقبال مردم در خرید فرش ، همواره طبق نقشه و طرح صورت می‌گیرد. یک فرش مناسب، علاوه بر کیفیت بافت بایستی از یک نقش زیبا، متناسب و هماهنگ برخوردار باشد چرا که مشاهده شده فرشی با وجود کیفیت بالایی که داشته چندان مورد استقبال قرار نگرفته تنها به این دلیل که اصول لازمه جهت طراحی نقوش آن، آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

انواع طرح و نقشه فرش کاشان

به طور کلی فرش کاشان دارای 4 دسته طرح و نقشه می باشد که عبارت است از:
• نقشه های نقطه چین شده
• نقشه‌ های بدون نقطه چین
• نقشه هایی که قسمتی نقطه چین شده و قسمت دیگر بدون نقطه چین است
• به کار بردن عکس یا نقاشی بدون استفاده از نقطه‌ چین

برچسب :
فرش ماشینی , طراحی فرش , فرش کاشان , نقشه فرش ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تفاوت فرش ماشینی ترک با فرش مشهد
چرا بیشتر مردم فرش کاشان را انتخاب میکنند
نقشه کشی طرح فرش
چه فرشی را کجا پهن کنیم ؟
لیست قیمت فرش ماشینی
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان