آشنایی با هنر فرش ایرانی

carpet-kashan-art.jpg

هنر ایران زمین در سراسر دنیا زبانزد خاص و عام است ، مدت چند قرن است هر جا نام فرش و قالی به میان می آید بی درنگ صنایع دستی و نساجی ایران در اذهان متبادر می شود . در زمان های قدیم هنر فرش بافی در زندگانی های درباریان و تجملاتی کاربرد داشته است و به واسطه رفت و آمد بزرگان و درباریان کشور با خارجیان خصوصاً انگلیسی ها صنعت فرش از همان زمانه ای دور در بین محصولات صادراتی جایگاه خود را پیدا کرده و در نظر فرنگیان کالایی لوکس و بی نظیر نمود یافته است . از طرف دیگر قالی ایرانی هدیه و سوغاتی گران بها بود که طی سفر به ایران به اقصی نقاط جهان برده می شد . زیبایی طرح و نقش و کیفیت محصولات صادراتی آن قدر بالا بود که در نگاه اول مسافران و گردشگران را به خود جذب می کرد و مشخص می نمود که فرش می تواند بسیار ارزشمند باشد . در ادامه به طور منسجم به صحبت در مورد هنر فرش ایرانی می پردازیم . 

 

1- هنر قالیبافی در ایران

هنر قالیبافی از مهم ترین صنایع دستی ایران است که در اشتغال زایی و صنعت صادرات تأثیر بسزایی گذاشته است . تک تک مراحل بافت و تولید فرش هنر خاص خود را می طلبد ، آماده سازی مواد اولیه شامل رنگ ، نخ چله ، نخ پشمی و نخ پود که هنرمندان دارای توانایی رنگرزی و نخ ریسی این کار را بر عهده خواهند داشت . آماده سازی دستگاه و ابزار قالی که هنر استاد کار این حرفه است . طراحی نقشه اولیه ، اجرا و کشیدن بر روی کاغذ و در نهایت پیاده کردن روی نرم افزارهای کامپیوتری از مهم ترین مرحله محسوب می شود که هنر هرکسی نیست . بافت گلیم ابتدایی فرش ، ساده بافی یا به عبارتی حاشیه بافی به عنوان اولین گره ها بر روی تارها ، نقشه خوانی و زدن گره با استفاده از توهایی که قرار است با دور زدن نخ تار و پود نخ های خاب فرش را تشکیل دهند . عمل کوبیدن پودها با استفاده از ابزاری سخت و سنگین ، شیرازه پیچی کناره ها ، قیچی کردن اضافات نخ خاب ، دقت در عدم اشتباه در تمام مراحل و در نهایت بریدن و پایین کشیدن فرش از جمله مواردی ست که هنر سرشار فرش ایرانی را به رخ هر بیننده ای می کشد .

 

2- دسته بندی فرش ایرانی

انواع و اقسام دسته بندی ها را می توان انجام داد ، تنوع در اندازه ، طرح و نقشه کشی ، بافت ، کیفیت و ... اساس و پایه طبقه بندی و کدگذاری می باشد و هر ویژگی نامی مخصوص به فرش می دهد . در ادامه با برخی از دسته بندی ها آشنا می شویم .


جنس : فرش ایرانی از نظر جنس و الیاف به انواع پشمی ، ابریشمی ، کرکی ، تمام پشم ، گل ابریشم یا تمام ابریشم ، زربافت ، چله ابریشم ، کف ابریشم و فرش سوف تقسیم بندی خواهد شد . همان طور که از اسامی مشخص است هر اسم متناسب با نوع الیاف بکار رفته در نخ تار و پود و خاب  انتخاب شده است .


رنگ : در گذشته نخ ها را رنگ می کردند و در بافت مورد استفاده قرار می دادند اما پیشرفت علم و تکنولوژی به این مورد هم نفوذ کرده و امروزه علاوه بر استفاده از الیاف رنگ شده می توان بعد از بافت فرش را رنگ زد . در فرش رنگ شده از خامه های رنگین استفاده می شود و منبع رنگ ها مواد شیمیایی ، گیاهی ، حیوانی و یا معدنی می باشد .

+ بیشتر بدانید : تطبیق رنگ فرش با دکوراسیون خانه


اندازه : فرش ها در ابعاد مختلف اما مشخصی بافته می شوند خصوصاً در بافته های ماشینی چراکه ابعاد و اندازه مشخصی توسط دستگاه تولید می شود . رایج ترین سایز 12 متر یا 3*4 است کوچک تر از این اندازه فرشهای 9 متری و 6 متری بسیار مورد استقبال قرار می گیرند . کوچک تر از شش متر با عنوان قالیچه یا پادری شناخته می شود امروزه با توجه به درخواست زیاد مشتریان خصوصاً در مورد پادری و رو پشتی تنوع سایز بسیار زیاد شده است . علاوه بر موارد مطرح شده اگر سایز مورد نظر را در بازار یافت نکردید می توانید به صورت سفارشی آن را تهیه کنید بدین صورت که با مراجعه با کارگاه یا کارخانه تولید فرش اندازه های مد نظر را ارائه داده و در کمترین زمان ممکن محصول بافته شده را دریافت کنید .


نقش : طرح سنتی ، طرح مدرن ، طرح دستی ، طرح کامپیوتری ، طرح ذهنی ، طرح اقتباسی و ... نام انواع مختلف نقوش و نگاره هایی ست که روز به روز در حال گسترش هستند . توجه به نام هر طرح می تواند ویژگی آن را مطرح نماید .


نمونه های برجسته ای از هر نوع فرش یا هر دسته را می توان در تمام جهان دید که هر کدام غنای پایان ناپذیری به نمایش درمی آورند . شاهکارهایی که بیشتر نمودگار هنر و خلاقیت ذهن باز طرحان ، تذهیب کاران  و نقاشانی ست که با هنر خود پیچ و تابه ای طبیعت را در قاب زیبای فرش جلوه می دهند . گل ها ، جمله ، شعر یا اثر هنری یک نقاش به واسطه هنر فرش باف منزلت و شهرت پیدا می کرد ، چراکه فرش کم و بیش هنر و صنعتی ست که در سطح جهان از رازش برخوردار است و همگان بدان علاقه مند هستند .


اکنون می خواهیم در مورد هنر فرش ایرانی از جنبه دیگر صحبت کنیم ، از دیرباز استفاده از کف پوش در منازل برای راحتی بیشتر باب بوده است اما بعد از مراحل ابتدایی زندگی انسان ها استفاده از فرش به عنوان کف پوش دگرگونی عجیبی به همراه داشت . تکامل یافت قالی و فرش رفته رفته آسایش و راحتی را بیشتر و بیشتر کرد و این نوعی هنر است که توانسته زندگی را سهل نماید . در این مورد می توان مساجد را مثال زد ، کف تمام مساجد و مکان های مقدس با فرش پوشیده می شود که در کنار آینه کاری های سقف مقتدرانه می توانند از هنر ایرانی اسلامی دفاع نمایند . حتی در گذشته هم پادشاهان متدین برای احترام به دین و مقدسات گران بهاترین بافته ها را برای مساجد و امامزاده ها برمی گزیدند ، قالی های گران بهایی که خود سلاطین تنها در مراسم خاص در کف خانه هایشان پهن کرده و پس از مراسم آن را لوله کرده و کنار دیوار قرار می دادند .


امروزه می بینیم در بسیاری از مکان ها تابلو فرشهای قاب شده ای به عنوان زینت ، زیبایی و اثر هنری به دیوارها آویخته شده است . در گذشته نیز آویختن فرش از دیوار متداول بوده اما نه به صورت امروزی ، در مراسم جشن و سرور قالی های نازکی بودند با طرح های خاص مانند ویتوره کاپاچیو ، نقاش ونیزی و ... با رنگ زمینه ای گرم که نقش پرده را ایفا می کردند .


در دنیای اسلام ، یکی از کاربرد ارزشمند فرش استفاده به عنوان جانماز است ولی همه جانمازهایی که از فرش هستند الزاماً قالی گره ای نبوده و صرف داشتن بافت به نام فرش شناخته می شوند . آن قدر سجاده یا جانمازهای فرش مانند ارزشمند هستند که به عنوان یکی از وسایل فرد معتقد و مقرب شناخته می شود .

برچسب :
'بافت فرش ایرانی' , 'انواع فرش ایرانی' ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
ده ویژگی برتر فرش ماشینی
چرا از فروشگاه اینترنتی فرش کارپت خرید کنیم ؟
خصوصیات فرش های با تراکم بالا
لیست قیمت فرش ماشینی
مراحل ساخت و تولید فرش ماشینی
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان