ردپای فرش بر زندگی

carpetinlife.png

 

رد پای فرش بر زندگی

فرش بافی یک نوع هنر جهانی است از این جهت که زیبایی پیچ و خم خطوط، عناصر طبیعی و نقش آفرینی رنگ های متنوع همگی در کنار هم اثری پدید آوردند که بیننده گاهی نمیتواند چشم از آن بر دارد. در زمان های قدیم از فرش ها به عنوان نمادی از سطح اجتماعی و وقایع تاریخی استفاده می شد. ثروتمندان برای تزئین کاخهای خود افرادی را برای بافت فرشهای زیبا و منحصر به فرد به کار میگرفتند. همچنین فرش ها به عنوان هدایای گرانبهایی برای میهمانان در نظر گرفته میشد. به نوعی مکان های مقدس داری فرش های منحصر بفردی بودند که به نوعی مسیر حرکت انسانی را از ورودی تا مقصد مورد نظر جهت دهی میکردند. بعضی فرش ها بدلیل دستباف بودن و یا یادگار تکه ای مهم از تاریخ گنج محسوب میشدند و در مراکزی حفاظت میشدند. امروزه نقشش آفرینی فرش ها در زندگی ما جایگاهی بالاتر از پوشش کف خانه ها دارد.
 
فرش های تولید شده معمولا در پس حادثه یا رویداد فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی متناسب با احوال مردم زمان خود بودند و با مشاهده ی یک فرش میتوان آن را به قومی نسبت داد و نسبت به دانستن روانشناسی رنگ و سمبل های استفاده شده در آن قدام کرد . شاید این موضوع مطرح شود که علم روانشناسی رنگ ها و اشکال در گذشته وجود نداشته است، پس نکته ی مهمتری مطرح میشود که انسان بدون هیچگونه علمی میل به ترکیب رنگ ها و بروز احوالات خود از طریق اشکال متفاوت و رنگ های سرد و گرم داشته است و بطور ذاتی علاقه مند به پیروی از طبیعت بوده است. پس فرش ها کاملا از عوامل محیطی و فرهنگی  تاثیر میگرفتند و در مقابل بر روی احوالات مردم زمان خود و نسل های بعد بسیار تاثیر گذار بودند . نقش فرش ها از ابتدا برروی ظروف فلزی بصورت قلمزنی یا کاشی های ابنیه ی مهم و ظروف سفالی هک میشد . فرش ها پس از مدتی با ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی و تاثیر روانی دکوراسیون بر محیط زندگی از خاص ترین عناصر دکوراتیو منزل به حساب می آیند که در مینیمال ترین نوع دکوراسیون ها نیز حتی بصورت تک رنگ یا با نقوش ساده دیده میشوند. فرش ها محل تجمع انسانی را به چشم های انسان نشان میدهند و انسان با یک دانش قبلی ثبت شده در ذهن خود میداند که در هر فضایی فرش پهن میشود آرامشی به دنبال خواهد داشت و به نوعی اسباب راحتی و توجه فراهم خواهد شد. در برخی مواقع فرش ها معرف یک فضای خاص میشوند بطوری که در نگاه اولیه به فرش در ذهن خود تصویری از فضایی که فرش میتواند در آنجا استفاده بشود خلق میکنیم و فرش را به محیطی نسبت میدهیم . مانند قالیچه های راهرو برای تعیین مسیر، فرش های محرابی مسجد و ... .
با گذر زمان بیشتر فرش ها به نوعی تزئینات دیواری درامند و افراد ترجیح میدادند از یک قالی ساده در کف و یک تابلو فرش نفیس در سطوح دیوار های خود استفاده کنند و به نوعی دکوراسیون مجللی را در عین استفاده از عناصر مینیمال ایجاد کنند. در سبک های بوهو و وینتیج بعضی از طراحان پارچه یا گلیم های کوچکی را به دیوار آویزان میکردند و گاهی نقش های اصیل قالی های ترکمن و نماد های با ارزشی در آنها دیده میشد که گویی عامل انرژی بخش و رفع استرس انسانی بودند . اندکی بعد پارچه های اصطلاحا کلاژی با طرح فرش تولید شد که مصارف گوناگونی مانند رومیزی ، شال مبل، پوشاک و ...داشتند. به زبان ساده تر میتوان گفت مردم آنقدر با طرح های باستانی فرش ارتباط برقرار کردند که در لباس های روزمره ی خود از رنگ و نقش فرش بی نصیب نماندند. به نوعی تاثیر روانی نقش فرش بر زندگی مردم کاملا مشهود است.
 

از جمله جذابیت های فرش ایرانی میتوان به جزئیات هئشمندانه و هنرمندای آن اشاره کرد که به زیبایی، طیف رنگ های اولیه و ثانویه را کنار هم میچیند و اثری بی نظیر به تصویر میکشد. اثر پذیری هنر از مردم و مردم از هنرمند فرایندی غیر قابل انکار است. امروزه نقوش هندسی فرش های ایرانی فراتر از صنعت فرش بافی پیش میرود . نقش فرش ها برروی اشکال تزئینی و مورد استفاده کشیده میشود به گونه ای که هنرمندان خارجی گاهی برای خلق آثار خود از این نقوش در رنگ های متفاوت بر روی اجسام ملموس در روزمره ی انسان بهره میگیرند مانند هنرمندانی که امروزه نقش فرش را برکفش ها  میکشند و آنها را بعنوان اثری هنری به جامعه معرفی میکنند تا فرد بداند هر قدمی که بر خواهد داشت با به همراه داشتن نماد باور های گذشتگان، در حال و آینده ی وی تاثیر میگذراد.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

برچسب :
فرش در زندگی , فرش ماشینی ایرانی , فرش بافی , قالی بافی , قالی ترکمن ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
ست کردن فرش با موکت
فرش ترک ماشینی
کدام فرش ماشینی بهتر است ؟
آشنایی با هنر فرش ایرانی
همه چیز در مورد فرش ماشینی طرح 700 شانه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان