پاک کردن انواع لکه روی فرش

carpet-cleaning-home.jpg

به وجود آمدن لکه روی فرش بر اثر ریختن مواد مختلف مشکلی است که همه ما بارها و بارها با آن روبرو شده‌ایم و در واکنش به از بین بردن سریع لکه‌ها گاها تصمیمات نادرستی گرفته‌ایم که موجب تثبیت و سخت‌تر شدن لکه می‌شود . لازم است بدانیم برای پاک کردن انواع لکه‌های ایجاد شده روی فرش از چه روشی استفاده کنیم در هنگام ایجاد لکه اقدام سریع نسبت به رفع آن بسیار مهم است چراکه در صورت عدم توجه ممکن است فرش بیش از آنچه ایجاد شده آسیب ببیند . در ادامه می خواهیم درباره فرش ماشینی و پاک کردن انواع لکه روی آن صحبت کنیم تا شما بتوانید با خیال راحت به پاک کردن آن بپردازید .

+ بیشتر بخوانید : نحوه شست و شوی فرش

 

1- فرش ماشینی و پاک کردن انواع لکه روی آن

اگر از روش درست و مناسب از بین بردن هر ماده را بدانیم دیگر لازم نیست هنگام ریختن مواد روی فرش کل آن را شست و شو دهیم ، شست و شو و استفاده زیاد از مواد شیمیایی از دوام الیاف می‌کاهد و موجب پارگی گره‌ها و تار و پود می‌شود . اصلاً نگران ایجاد لکه‌های کوچک و بزرگ ایجاد شده روی فرش نباشید در ادامه نکات مهم و طلایی در این زمینه بیان خواهیم کرد که می‌توانید با استفاده از این نکات به راحتی مانند روز اول فرشها را نو و عاری از لکه نمایید .

 

1-1- مایع تمیز کننده

در حالت کلی بهترین مایع برای شست و شوی بافته‌ها صابون لباسشویی و شامپوی فرش است که حالت قلیایی کمی دارند و بر این اساس کمترین تخریب را در مورد الیاف خواهند داشت . محلول خانگی جایگزین شامپو فرش یک لیتر آب است که یک قاشق چای‌خوری نمک در آن حل‌شده ، هنگام استفاده آن‌قدر محلول را تکان می‌دهیم تا کف کند سپس کف حاصله را روی فرش ریخته و شروع به تمیز کردن می‌نماییم در نهایت با دستمال یا حوله خشک آب باقیمانده سطح فرش را جذب می‌کنیم تا بر اثر نفوذ در عمق فرش پوسیدگی ایجاد نکند.


1-2- لکه قهوه و چای

بیشترین مورد مربوط به ریختن چای یا قهوه روی کف پوش است امری اجتناب ناپذیر که با کوچک‌ترین بی دقتی رخ خواهد داد . معمولاً لکه‌های ایجاد شده بر اثر چای یا قهوه زرد مایل به قهوه‌ای یا قهوه‌ای رنگ هستند و هر چه زمان بیشتری از ایجاد آن‌ها بگذرد سخت‌تر خواهند شد . ابتدا کمی سرکه سفید را با آب رقیق کرده و روی لکه بریزید سپس با استفاده از یک پارچه ، اسفنج ، حوله و یا دستمال تمیز به آهستگی روی آن ضربه بزنید ؛ آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا لکه محو شود . نباید پارچه را روی فرش بکشید چون در این صورت لکه پخش شده و تمام خابهای دور لکه نیز رنگی خواهند شد .

 

1-3- لکه آدامس

در برخورد با لکه‌هایی که حجم دارند یا مانند آدامس جامد هستند اولین کار جدا کردن جسم یا برداشتن حجمی از مایع است که هنوز در فرش نفوذ نکرده است . آدامس خاصیت چسبندگی شدیدی دارد پس بعد از جدا کردن از فرش قسمت‌های باقیمانده را باید توسط یخ سرد کرد تا بر اثر گرما شل نشده و بیشتر وارد فرش نشود ، به آهستگی با استفاده از وسیله‌ای تیز مانند چاقو آدامس سرد شده را از سطح فرش جدا می‌کنیم در نهایت اگر باز هم سر خاب ها آدامس چسبیده باشد مجبور خواهیم شد آن‌ها را قیچی کنیم .


1-4- لکه لاک و رنگ

این نوع لکه به خاطر وجود مواد شیمیایی ک دارند با استفاده از مواد شوینده و سرکه قابل پاک شدن هستند . سرکه را با آب رقیق کرده و قبل از سفت شدن لکه با استفاده از اسفنج آغشته شده به محلول سرکه و آب روی آن را تمیز کرده و سپس قسمت آسیب دیده فرش را با آب گرم می‌شوییم . حلال رنگ نیز می‌تواند در این زمینه مؤثر واقع شود . کمی از حلال را روی لکه ریخته و با دستمال روی آن می‌کشیم تا پاک شود .

 

1-5- لکه آبمیوه

رایج‌ترین لکه بعد از چایی و قهوه لکه آبمیوه است خصوصاً در منازلی که فرزند کوچک وجود دارد اما به راحتی قابل تمیز شدن است . برای از بین بردن آبمیوه‌های رنگی دو قطره مایع ظرف‌شویی روی محل لکه ریخته و با دستمال یا اسفنج تمیز با آرامی با ضربات متعدد فرش را تمیز می‌کنیم . دقت شود اگر بجای ضربه زدن اقدام به کشیدن اسفنج یا دستمال نماییم لکه پخش شده و آسیب بیشتر خواهد شد .

 

1-6- لکه دوده

مورد دیگری که زیاد روی فرشها خصوصاً در شهرهای صنعتی و آلوده دیده می‌شود لکه دوده است ، برای از بین بردن آن ابتدا با استفاده از جارو برقی تا حد امکان دوده را از فرش جدا کرده ، دقت نمایید هنگام جارو کشی آلودگی پخش نشود . سپس قدری نمک بر روی لکه تیره پاشیده بعد از دو ساعت نمک و باقیمانده دوده را از طرح فرش جمع کنید .


1-7- لکه‌های قدیمی

تا اینجا در مورد نحوه برخورد با لکه‌های شایع صحبت کردیم اما ممکن است گاهی با تغییر رنگ یا لکه‌هایی روی کف پوش مواجه شویم که قبلاً ندیده‌ایم و نمی‌دانیم بر اثر چه ماده‌ای ایجاد شده است ، باید چه کاری انجام دهیم ؟ برای از بین بردن این رنگ‌های قدیمی که هنگام ایجاد متوجه نشده‌ایم خمیر ریش ، دستمال مرطوب و دستمال خشک لازم است ؛ مقداری کف خمیر ریش را روی لکه ریخته و با دستمال ، پارچه ، حوله و یا اسفنج تمیز و مرطوب سطح را تمیز می‌کنیم

در نهایت با دستمال خشک آب باقیمانده را جمع و فرش را خشک می‌کنیم .
گاهی مواقع دیده‌ایم که افراد عادت دارند با کفش روی فرش راه بروند که البته کار کاملاً غلطی است و تعدد این امر از عمر فرش کم می‌کند ، برای تمیز و ضدعفونی کردن جای کفش‌ها بعد از جارو زدن و جمع کردن غبارهای سطحی ، دستمال بزرگی را به محلول آب و سرکه آغشته کرده و روی پرزها حرکت می‌دهیم ، در میزان آب و سرکه دقت شود چرا که اگر مقدار سرکه زیاد باشد علاوه بر بوی بد به رنگ فرش آسیب میزند .

در مواردی که نمی‌دانیم جنس لکه چیست و با چه موادی از بین می‌رود تنها و تنها از آب استفاده نمایید و تا حد امکان لکه را با آب از بین ببرید چرا که آب در مورد تمام لکه‌ها جواب می‌دهد و به سخت کردن هیچ ماده ای روی فرش کمک نخواهد کرد از طرف دیگر چون ماده شیمیایی درون خود ندارد به الیاف تار و پود و خاب آسیب نمی‌زند استفاده از آب به معنای پاک کنندگی صددرصد لکه‌ها نیست .
در تمام موارد حتماً باید بعد از تمیز کردن لکه فرش را کاملاً خشک کرد یا از پوسیدگی احتمالی جلوگیری شود ؛ همچنین در صورت بیماری تنفسی ترجیحاً عملیات از بین بردن لکه و استفاده از مواد پاک‌کننده در محیط باز انجام گیرد .

برچسب :
'شناخت لکه های فرش' , 'نحوه ی پاک کردن لکه های فرش' , 'معرفی روش های پاک کردن لکه فرش' ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید فرش کاشان به قیمت درب کارخانه
پخش عمده فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
راهنمای انتخاب بهترین سایز فرش ماشینی
نقشه کشی طرح فرش
جزییات فرش 1200 شانه ماشینی
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان