موزه های فرش و تاریخ فرش بافی

carpet-museum.jpg

موزه های فرش

فرش ها در طول تاریخ دچار دگرگونی بسیاری شده اند و گاها از محیط تاثیر گرفتند و در برخی زمان ها بر رویداد های جامعه تاثیر گذار بودند و به نحوی نماینده ی زنده ی تاریخ به شمار می آیند. در این میان توجه به سه گونه ی زندگی انسانی از ابتدای تاریخ یعنی صحرانشینی، ده نشینی و شهر نشینی در شکل گیری روند تاریخ فرش بافی ایران بی تاثیر نبوده است. با توجه به پیدایش فرش پازریک میتوان قدمت هنر فرشبافی را به پنج قرن قبل از میلاد مسیح دانست. با پیشرفت تکنولوژی و کارخانجات تولید فرش ماشینی ، فرش ایرانی به عنوان نماینده ی تمام عیار هنر و صنعت ایرانی پا به عرصه ی بین المللی گذاشت و ایران در جایگاه بالای صادرات فرش در خاورمیانه قرار گرفت.
در طی تمامی اتفاقات، فرش های تولید شده و نفیس در طول تاریخ ایران در مجموعه هایی تحت عنوان موزه ی فرش در کنار هم قرار گرفتند تا فضایی جهت معرفی هنر مردم مناطق مختلف ایران به نمایش در بیاورند و سطح اطلاعات مردم در زمینه قالی بافی را بالا ببرند. موزه های فرش با به نمایش گذاشتن زیبایی های فرش ایرانی و حفاظت صحیح از این اموال تاریخی توانستند حمایت های مالی بیشتری کسب کنند  که در جهت رونق اقتصادی این عرصه بی ثمر نبود.
 
موزه ملی فرش ایران از قطب های مهم جذب گردشگر و حفظ نسخه های اصیل فرش ایرانی است و به نوعی وجود این موزه به ترویج فرهنگ ایرانی از طریق نشان دادن هنر فرش بافی کشور کمک خواهد کرد. در موزه ملی فرش از نمونه های اولیه ی زیرانداز یعنی گلیم و گبه گرفته تا نسخه های فرش ماشینی جدید وجود دارد و تحولات تاریخی و دگرگونی صنعت قالیبافی و بوجود آمدن کارخانه ی فرش ماشینی همگی در قالب فرش های گوناگون تولید و حفظ شده اند، در موزه ی فرش موجود است. بنای اصلی موزه با معماری منحصر بفرد خود در سال 1356 تاسیس شد. نمای بیرونی موزه ی فرش تهران دارای ستون های تکرار شونده با زاویه ی ملایم است که هر کدام از دو ستون مانند دار قالی طراحی شده است و اصالت هنر ایرانی در معماری دو طبقه ی موزه به طور کامل مشهود است. تالار طبقات بالا برای برگزاری نمایشگاه های فصلی تعیین شده است به این صورت که در شروع هر فصل یا اتفاق و رویداد خاص مجموعه ای از فرش های دستباف و ماشینی در معرض دید عموم قرار میگیرد و همچنین محصولات و نسخه هایی از قالیچه ها نیز به فروش میرسد که از نظر اقتصادی برای تامین بودجه ی موزه در راستای حفاظت از هنر گرانقدر کشور بسیار کمک کننده است.در موزه یک کتابخانه ی غنی از انواع کتاب های انگلیسی، آلمانی،فرانسوی در زمینه ی فرش و قالیبافی برای علاقه مندان و تحقیقات ایجاد شده است که امکان آشنایی بیشتر با خرید از فروشگاه کتابخانه برای مراجعه کنندگان فراهم میشود. به طور کلی میتوان گفت در موزه آثار قالیبافی مربوط به شهر هایی نظیر کاشان، اصفهان، تبریز، مشهد و ... در سبک های اصیل از قرن نهم هجری تا زمان معاصر به نمایش درمیاید و هر منطقه بخش جداگانه ای در موزه بر حسب نوع بافت و طرح در برمیگیرد که دسترسی کاربر جهت دریافت اطلاعات سودمد را راحت میکند. افسوس بزرگی که در اینجا وجود دارد نمونه های با ارزشی از فرش ایرانی است که طی سالیان سلطنت شاهان ایرانی و عدم مدیریت درست به کشور های دیگر فروخته شد و در موزه های آنها به خوبی حفاظت میشود.
 
نمونه ی موفق دیگر از موزه ی فرش در جهان میتواند موزه ی فرش آذربایجان در باکو باشد که معماری آن به گونه ای هنرمندانه ایجاد شده است. نمای کلی موزه به شکل یک فرش لوله شده است و این موضوع نه تنها به معماری خارجی موزه اختصاص دارد بلکه این انحنا و خم شدگی در دیوار های داخلی نیز به چشم میخورد بصورتی که فرش ها برروی تخته هایی مسطح روی منحنی داخلی جای گرفته اند.
                
در مجموع این موزه شامل هفت مجموعه ی نفیس از هنر فرش بافی آذربایجان و محصولات تزئینی آنها میباشد. مجموعه اول فرش های دورویی را در بر میگیرد که مانند زیرانداز های اولیه هستند . در بافت این قالی های بدون پرز از نقوش هندسی کمک گرفته شده و این مجموعه ی زیبا فرش های مسطح نام دارند.مجموعه ی دوم فرش های پر نقش و نگار کرک دارهستند که در رنگ های شاد با نقوشی مانند طرح های سنتی و ایرانی گرداوری شده اند و قسمت اصلی موزه را تشکیل میدهد.مجموعه ی سوم محصولاتی هستند که با این هنر رابطه ی تنگاتنگی دارند مانند خورجین های گلیم مانند و ....مجموعه ی چهارم ظروف فلزی ساده و یا پر نقش و نگار مشابه با طرح های بافته شده بر فرش ها هستند. مجموعه ی پنجم تن پوش های زیبای مناطق مختلف کشور آذربایجان و به نوعی ابزار معرفی فرهنگ این کشور هستند . مجموعه ی ششم و هفتم در بردارنده ی ظروف سنتی و زیرورآلات با ارزش هستند.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

برچسب :
فرش ماشینی , فرش بافی , موزه فرش , صادرات فرش کاشان ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
شهر فرش یا سرای فرش ایران؟
ست کردن فرش ماشینی با مبلمان
شست و شوی فرش
فرش دستبافت بهتر است یا فرش ماشینی؟
همه چیز در مورد فرش ماشینی طرح 700 شانه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
خرید اینترنتی فرش  فرش کاشان  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  tva  فرش هزار شانه  قالی کاشان  خرید فرش  شهر فرش  آقای فرش  فرش هفتصد شانه  فرش هزارشانه  فرش هزارودویست شانه  فرش 700 شانه تراکم 2550  فرش 1000 شانه تراکم 3000  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش 1500 شانه تراکم 4500  فرش 500 شانه  فرش طرح 700 شانه  شهرک سلیمان صباحی  قیمت فرش  فرش ارزان  قالیچه  فرش 6 متری  فرش 9 متری  فرش 12 متری  فرش 4 متری  فرش فانتزی  فرش کودک  تانلو فرش  فرش 1200 شانه گل برجسته  فرش گل برجسته  فرش هایبالک  فرش کرم  فرش سورمه ای  فرش ابی  فرش بادامی  فرش ترمه ای  فرش درجه یک  فرش مشهد  فرش 8 رنگ  فرش 10 رنگ  فرش 12 رنگ  فرش 14 رنگ  فرش نگین مشهد  فرش قیطران  فرش پاتریس  فرش عظیم زاده  فرش یلدای کویر  خرید فرش کاشان  tva ;hahk  tva lhadkd  tva 700 ahki  rdlj tva  فرش سرمه ای  فرش 700 شانه کاشان  فرش زیبا  فرش  فرش افشان 700 شانه  فرش رز  فرش برجسته 1200 شانه  فرش برجسته  فرش 1000 شانه برجسته  فرش برجسته 1000 شانه  فرش گل برجسته 1000 شانه  فرش 700 شانه  فرش افشان  فرش ماشینی 500 شانه  فرش 1200 شانه برجسته  فرش 700 شانه  مدل فرش  فرش طرح 700  فرش کاشان طرح 700 شانه  فرش 500 شانه کاشان  قیمت قالی  فرش افشان کاشان  طرح فرش  فرش 1000 شانه کاشان  فرش خوب 
 

سرای فرش ایران بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ایترنتی فرش ماشینی کاشان افتخار دارد تمامی محصولات فرش کارخانجات فرش ماشینی آران و بیدگل ، فرش ماشینی کاشان و فرش شهرک صنتی راوند با مرغوبترین نخ های صددرصد اکریلیک ممتاز پنبه بایر آلمان و نخ پنبه ترک بافت دارد. شهرفرش اینترنتی فرش کاشان دارای جدیدترین دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان hcp x2 میباشد. خرید فرش مستقیم از درب کارخانه به قیمت تولید آن و حذف واسطه های فروش و خرید فرش با 30 تا 50 درصد تخفیف خرید بسیار لذت بخشی پیش روی شما خریداران فرش قرار میدهد . ارسال رایگان فرش ماشینی کاشان یکی دیگر از اقدامات ما جهت هرچه راحتی شما عزیزان خریدار هست ، فروش مستقیم فرش های 500 شانه و فرش طرح 700 شانه و فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 1000 شانه تراکم 3000 و فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 تراکم 4500 مستقیم از نمایشگاه خود شرکت و دفتر فروش فرش تهران ما امکان دارد. بافت فرش در ابعاد قالیچه فرش و کناره فرش و فرش 6 متری و فرش 9 متری و فرش 12 متری و همچنین بافت فرش ابعاد دلخواه شما و بافت تابلو فرش های بسیار نفیس و گلیم فرش های بسیار مرغوب و فرش های فانتزی درجه یک و ضمانت نامه کتبی 10 ساله تمامی محصولات ، فرش سرمه ای و فرش های کرم و فرش آبی و فرش بادامی فرش رناسی و فرش ترمه ای و فرش فیلی و فرش نقره ای و فرش قرمز و فرش آبی فیروزه ای و فرش یاسی و فرش صادراتی و فرش گردویی فرش دکوراسیون و فرش نسکافه ای و فرش آبی کاربی ، قالی ممتاز کاشان و قالی آران و بیدگل کاشان ، بازار فرش کاشان ، صنایع فروش فرش کاشان و کارخانه فرش کاشان در خدمت شما عزیزان هسنیم با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی وزارت صنعت وتجارت و علامت استاندارد فرش کاشان